יום ד', כח’ בתשרי תשע”ח
דף הבית דבר המנהל פרשת השבוע יצירת קשר.
שבת משפטים שקלים שבת שעברה קראנו את פרשת יתרו פרשה קטנה בכמות אך גדולה באיכות. עשרת הדיברות הם הריכוז של כל התורה כולה. השבת אנו נפגשים עם שפע אדיר של חוקים ומשפטים. אך החוק הראשון בו בחרה הפרשה, הוא דווקא חוק עבד עברי
קרא עוד...
וְהָיָה כִּי-תָבוֹא אֶל-הָאָרֶץ אֲשֶׁר ד' אֱלקֶיךָ נתֵן לְךָ נַחֲלָה וִירִשְׁתָּהּ וְיָשַׁבְתָּ בָּהּ: חז"ל אומרים: "ויהי" - לשון צער, "והיה" - לשון שמחה. כאן אנו נפגשים עם המיוחד שבשפה העברית, יחוד שמשקף את התרבות הישראלית. ו"ו ההיפוך הופכת עבר לעתיד. היה=עבר. והיה=עתיד. כשעבר הופך לעתיד- זה משמח . וְשָמַחְתָּ לִפְנֵי ד' אֱלקֶיךָ: כי אפשר לתקן את העבר
קרא עוד...
הפרשה פותחת בסיבוך נורא: כִּי תֵצֵא לַמִּלְחָמָה עַל אֹיְבֶיךָ ... וְרָאִיתָ בַּשִּׁבְיָה אֵשֶׁת יְפַת תֹּאַר וְחָשַׁקְתָּ בָהּ וְלָקַחְתָּ לְךָ לְאִשָּׁה... מדובר כאן בחייל ישראלי שייצרו הרע מתגבר, וגורם לו לחשוק באשה לא יהודייה. גם בסיבוך הזה- התורה יורדת אל האדם, מאירה לו בתוך החושך ומעלה אותו בחזרה אל הטבע הישראלי, הבריא והנורמלי. ירידה זו היא המשך של וַיֵּרֶד ד' עַל הַר סִינַי שנאמר במתן תורה. ירידה לצורך עליה.
קרא עוד...
פרשת פנחס פותחת בשכר שמקבל פנחס, שבקנאה שלו, הרג את זמרי, נשיא שבט שמעון, ואת כזבי בת צור- הנסיכה המדיינית. כך עצר פנחס את המגפה שנהרגו בה 24,000 מעם ישראל.וַיְדַבֵּר ד' אֶל משֶׁה לֵּאמֹר: פִּינְחָס בֶּן אֶלְעָזָר בֶּן אַהֲרֹן הַכֹּהֵן הֵשִׁיב אֶת חֲמָתִי מֵעַל בְּנֵי יִשְׂרָאֵל בְּקַנְאוֹ אֶת קִנְאָתִי בְּתוֹכָם וְלֹא כִלִּיתִי אֶת בְּנֵי יִשְׂרָאֵל בְּקִנְאָתִי: לָכֵן אֱמֹר הִנְנִי נֹתֵן לוֹ אֶת בְּרִיתִי שָׁלוֹם:
קרא עוד...
בפרשה שלנו אנו מתחילים להגיע לסוף המסע המדברי. אנו עוברים ממשברים פנימיים, בתוך העם, למשברים חיצוניים- התמודדות עם אומות העולם, שעומדות בדרכנו לארץ ישראל. בלק, מלך מואב מנסה להתמודד באופן מקורי. הוא תוקף את עם ישראל בכוח הישראלי המיוחד- כח הדיבור. לשם כך הוא שוכר את שרותיו של נביא אומות העולם- בלעם.
קרא עוד...
בפרשת נשא, ממשיכה את הסידורים, של לפני ההליכה בדרך המדברית. אנו נפגשים עם דבר ד' שבדרך. אחד הנושאים שבפרשה הוא נזיר. נזיר הוא אדם שמתנזר, פורש מיין ומענבים. מרחיק עצמו מהנאת גוף, משתיית יין. ריבויי של שתיית יין מסלק את השכל וגורם לרוח שטות שגורמת לחטא, שאין אדם חוטא אלא אם כן נכנסה בו רוח שטות.
קרא עוד...
השבת מתחילים את חומש במדבר, המכונה גם חומש הפקודים, כיון שהשם מונה וסופר את עמו האהוב על ידי מפקדים. החומש שלנו מכונה גם חומש הדרך. הקדוש ברוך הוא מדריך את חיינו בכל המצבים: ב- בְּשִׁבְתְּךָ בְּבֵיתֶךָ וּבְלֶכְתְּךָ בַדֶּרֶךְ. התורה מייחדת חומש שלם להליכה בדרך.
קרא עוד...
השבוע נפגשנו עם יום הזיכרון, ויום העצמאות, נפגשנו עם עוז וגבורה של מסירות נפש מתוך אהבת חינם מופלאה שמתגלית בדורנו, דור של גאולה. דור של אהבת חינם, שבונה ביודעים ובלא יודעים את בית המקדש השלישי שאין אחריו חורבן וגלות.אבל איך אמורה להיראות המדינה שהיא ממלכת כהנים וגוי קדוש?
קרא עוד...
הפרשה שלנו פותחת בסגנון מיוחד: וַיֹּאמֶר ד' אֶל־מֹשֶׁה אֱמֹר אֶל־הַכֹּהֲנִים בְּנֵי אַהֲרֹן וְאָמַרְתָּ אֲלֵהֶם לְנֶפֶשׁ לֹֽא־יִטַּמָּא בְּעַמָּֽיו: יש כאן כפל מילים: אמור- ואמרת. אומר רש"י- "להזהיר הגדולים על הקטנים" ביטוי זה שייך ליסוד ההדרכה החינוכית לכלל ישראל.
קרא עוד...
הפרשה פותחת בפסוק: דַּבֵּר אֶל כָּל עֲדַת בְּנֵי יִשְׂרָאֵל וְאָמַרְתָּ אֲלֵהֶם קְדשִׁים תִּהְיוּ כִּי קָדוֹשׁ אֲנִי יד' אֱלֹהֵיכֶם: מצד אחד יש כאן ברכה, שתהיה בנו קדושה. ברכה שעם ישראל יהיה עם קדוש וטהור, מצד שני יש כאן ציווי, ד' מצווה עלינו להיות קדושים.
קרא עוד...
בפרשת תזריע, משבוע שעבר, פגשנו את המציאות של המצורע, שהיא מחלת עור רוחנית, של אחת המחלות החמורות באנושות: רכילות ולשון הרע. מחלה זו מזהמת ומפרקת, חברה ומשפחה, חברות וידידות. הטיפול בחולי הזה הוא חשוב מאד בעיני התורה, עובדה שהיא מקדישה לכך פרשה וחצי.
קרא עוד...
גם השבת מוציאים שני ספרי תורה בראשון נקרא את פרשת תזריע ובשני נקרא את פרשת החודש שבספר שמות. הַחֹדֶשׁ הַזֶּה לָכֶם רֹאשׁ חֳדָשִׁים רִאשׁוֹן הוּא לָכֶם לְחָדְשֵׁי הַשָּׁנָֽה: מסביר ה'משנה ברורה' "שקוראים את 'החודש' בשבת הסמוך לראש חודש ניסן כדי לקדש חודש ניסן ...
קרא עוד...
גם השבת מוציאים שני ספרי תורה בראשון נקרא את פרשת שמיני ובשני נקרא את תחילת פרשת חוקת שבספר במדבר. פסוקים אלו מלמדים כיצד נטהר מטומאת מת- על ידי אפר פרה אדומה
קרא עוד...
גם השבת מוציאים שני ספרי תורה בראשון נקרא את פרשת צו ובשני נקרא את סוף פרשת כי תצא שבספר דברים ."זָכוֹר אֵת אֲשֶׁר־עָשָׂה לְךָ עֲמָלֵק בַּדֶּרֶךְ בְּצֵאתְכֶם מִמִּצְרָֽיִם: אֲשֶׁר קָֽרְךָ בַּדֶּרֶךְ וַיְזַנֵּב בְּךָ כָּל־הַנֶּחֱשָׁלִים אַֽחֲרֶיךָ וְאַתָּה עָיֵף וְיָגֵעַ וְלֹא יָרֵא אֱלֹהִֽים"
קרא עוד...
השבת מתחילים חומש חדש! חומש ויקרא.ספר ויקרא הוא המשך אחד של ספר שמות. "ויקרא אל משה..."נמשך מ"כבוד ד' מָלא את המשכן".
קרא עוד...
השבת נקרא בשני ספרי תורה, באחד נסיים את חומש שמות בקריאת פרשת פקודי, ובשני נקרא מפרשת כי תשא את הציווי להביא מחצית השקל
קרא עוד...
אחרי שהשם סלח לעם ישראל על עשיית העגל, אנו קוראים השבוע על הביצוע של הקמת המשכן, לפי הציווי שקראנו בפרשת תצווה. כדי להקים את המשכן צריך שכל עם ישראל יהיה מאוחד, וַיַּקְהֵל מֹשֶׁה אֶֽת־כָּל־עֲדַת בְּנֵי יִשְׂרָאֵל אומר רש"י שהיה זה למחרת יום הכיפורים: ויש שמדייקים, שגם זה רומז על כך שעשיית המקדש חייבת לבא מתוך אווירת פיוס וסליחה.
קרא עוד...
הפרשה פותחת "בכִּי תִשָּׂא אֶת־רֹאשׁ בְּנֵֽי־יִשְׂרָאֵל לִפְקֻדֵיהֶם וְנָתְנוּ אִישׁ כֹּפֶר נַפְשׁוֹ לַד' בִּפְקֹד אֹתָם וְלֹא־יִהְיֶה בָהֶם נֶגֶף בִּפְקֹד אֹתָֽם: זֶה יִתְּנוּ כָּל־הָעֹבֵר עַל־הַפְּקֻדִים מַחֲצִית הַשֶּׁקֶל בְּשֶׁקֶל הַקֹּדֶשׁ..."
קרא עוד...
משל למלך שהייה לו עיר. יום אחד ציווה המלך על כל תושבי העיר להכין בגדים מפוארים לראובן ולפרנס אותו. כעסו התושבים "אם המלך כל כך אוהב את ראובן שייתן לו מכספו, לא על חשבוננו". ובכל זאת נתנו לו בלית ברירה כי אי אפשר להתווכח עם המלך, אך הם כעסו על ראובן ועל המושל. כעבור מספר שנים פשעו אנשי העיר ואז הצטערו על כך ורצו לבקש סליחה מהמלך, אך היו להם שלוש בעיות: 1. יש שומרים שמונעים מאנשים פשוטים לפגוש את המלך. 2. הם לא ידעו לדבר בשפת המלך.
קרא עוד...
"מאת כל איש אשר ידבנו לבו, תקחו את תרומתי"(שמות, כ"ה, ב'). עם ישראל נקרא להרים תרומה לבניית המקדש, בצירוף הוראה מפורשת כי רק תרומות שיינתנו מתוך רצון אמיתי ושמחה בלב יתקבלו. אלוקים לא רוצה שנבנה לו מקום בעולמנו מתוך תחושה מעיקה של כפייה. הוא לא רוצה שניתן לו מקום בחיים שלנו "כי חייבים", "כי אין ברירה". לאלוקים חשוב הרצון שלנו לא פחות מהמעשים! לכן הוא אומר למשה שהמקדש ייבנה אך ורק מחומרי גלם שנתרמו מכל הלב.
קרא עוד...
שבוע שעבר קראנו על פרשת יתרו- פרשת מתן תורה ובשבת אנו נקרא את פרשת משפטים שבין אדם לחברו. יש בשתיהן רעיון משותף, יסודי ובסיסי.
קרא עוד...
לעילויי נשמת אריאל שרון ז"ליתרו חותן משה בא לביקור. הוא מייעץ למשה רבנו להאציל סמכויות, ולהפוך משופט יחיד לראש מערכת בתי דין מפותחת. משה מקבל את הביקורת-עצה, וממנה שופטים בדרגות שונות.
קרא עוד...
כשיוסף, בנו של יעקב, היה חי - הוא השביע את אחיו שיעלו את עצמותיו לקבורה בארץ ישראל. מאות שנים לאחר מכן, כשעם ישראל יצא ממצרים, משה רבנו מקיים את ההבטחה ולוקח את העצמות של יוסף איתו לדרך.
קרא עוד...
הרהורים...כשמשה רבנו ואהרון אחיו מאיימים על פרעה במכת הארבה, לפרעה יש עדיין כוח, אבל ליועצים שלו כבר אין. פרעה מציע פשרה: הגברים ייצאו לעבוד את השם במדבר, אך הנשים והטף יישארו במצרים כבני ערובה. משה מסרב, כמובן.
קרא עוד...
הלא אהרן אחיך... וראך ושמח בלבו" (שמות, ד', י"ד) על מנהיגות והתמודדות עם קנאה משה רבנו גדל בתחילה בארמון מלך מצרים וחי חיי מלכים ברוב פאר והדר עד שנאלץ להימלט למדין. לאחר שהקדוש-ברוך-הוא אומר למשה שהוא יגאל את עם ישראל מהעבדות, אהרון, אחיו הבכור, שעד עתה הנהיג בעצמו את עם ישראל במצרים, מקבל אותו בשמחה ונותן לו להיות המנהיג במקומו.
קרא עוד...
ויחינתונים...יעקב נפטר במצרים בגיל 147. גופתו נחנטת בטכניקה מצרית סודית. הוא זוכה לאבל ולוויה ממלכתיים, ועל פי בקשתו המיוחדת נקבר במערת המכפלה בחברון. לפני מותו, הוא מעניק למנשה ואפרים בני יוסף, נכדיו, מעמד של בנים. משמעות הדבר היא, שכל אחד מהם ייחשב כשבט שלם בעם ישראל ויזכה לנחלה מיוחדת בארץ (כיום באזור חטמ"ר אפרים ושומרון וחטמ"ר מנשה). יעקב מעניק ברכה אישית לכל אחד מבניו ומגדיר להם את מטרותיהם.
קרא עוד...
על שררה וכבוד... נתונים... הנסיך המצרי-יוסף טען שבנימין גנב את גביע הכסף שלו, ולכן עליו להפוך לעבד במצרים. יהודה אינו מוותר: הוא מוכן לעשות כל דבר, ואפילו להפוך לעבד, ובלבד
קרא עוד...
יוסף כלוא בכלא המצרי בגלל עלילה שקרית. שר המשקים, שנעזר ביוסף לפתרון חלומו, לא זוכר אותו ולא מסייע לו. פרעה מלך מצרים חולם על שבע פרות רזות שבולעות שבע פרות שמנות, וכן על שבע שיבולים שדופות שבולעות שבע שיבולים בריאות. פרעה נרגש, ומזעיק את חרטומי מצרים כדי שייפתרו את חלומותיו, אך הם אינם מצליחים.
קרא עוד...
חלום יוצר מציאותבפרשתנו אנו נפגשים עם הרבה חלומות: יוסף חולם שני חלומות, שר המשקים ושר האופים של פרעה שישבו עם יוסף בכלא במצרים חולמים גם הם ויוסף פותר להם את חלומם, וכן בפרשה הבאה פרעה בעצמו חולם, ויוסף פותר את חלומותיו והופך בעקבות פתרונו ליד ימינו של פרעה.מהו חלום?
קרא עוד...
יעקב אבינו חוזר לארץ ישראל עם משפחתו. יעקב יודע שעשו אחיו התחייב לחסל אותו, והוא רוצה לבדוק כיצד עשו מגיב לחזרתו לארץ. לכן הוא שולח מלאכים (שליחים) ל עשו.
קרא עוד...
אהבה זה כוח- אני לא רואה בכלל איך אני גומר את המסע הזה.אנחנו הולכים כבר כל הלילה ולא מתחילים בכלל לראות את הסוף!- אל תדאג, המסע עצמו ייתן לך כוח.- המסע עצמו? נראה לך? המסע הוא ששוחק אותי. תן לי לשכב על החול, קצת שמש מלטפת, רצוי באי רחוק... זה ייתן לי המון כוח!- אם תסתכל על המסע קצת אחרת, תקבל ממנו את כל הכוח שתצטרך. ממש כמו בפרשת השבוע...
קרא עוד...
מה בפרשה תולדות?רבקה, אשת יצחק, עקרה. יצחק מתפלל על רבקה, תפילתו מתקבלת, ורבקה זוכה להריון. רבקה מרגישה שהעוברים מתרוצצים ברחמה באופן משונה ואינה מבינה מדוע. אלוקים מסביר לה כי יש בבטנה תאומים בעלי תכונות ומהויות שונות, שיהיו אבות של עמים שונים, ושהמאבק ביניהם כבר התחיל...
קרא עוד...
שרה נפטרת בגיל מאה עשרים ושבע. אברהם רוכש בסכום עצום את מערת המכפלה בחברון, בה על פי המסורת נקברו גם אדם וחוה וקובר בה את שרה, כך הפכה מערת המכפלה לנחלת הקבר של אבותינו ואמותינו: אברהם ושרה, יצחק ורבקה, יעקב ולאה.
קרא עוד...
ילדים והורים יקרים! גם השבת, אנו ממשיכים את הפגישה עם אברהם אבינו, ומקיימים בכך את הציווי של ישעיהו הנביא- להכיר את עצמינו על ידי ההתבוננות בסלע ממנו חוצבנו: הביטוּ אֶל צוּר חֻצַּבְתֶּם וְאֶל מַקֶּבֶת בּוֹר נֻקַּרְתֶּם:, הַבִּיטוּ אֶל אַבְרָהָם אֲבִיכֶם וְאֶל שָׂרָה תְּחוֹלֶלְכֶם.
קרא עוד...
אלוקים מצווה על אברהם לנדוד מארצו אל ארץ לא נודעת. אלוקים מבטיח לו שיצא ממנו עם שיוביל את העולם כולו מבחינה מוסרית. אברהם ושרה, ואיתם האחיין לוט, מגיעים לארץ ישראל, הם עוברים בשכם, אלון מורה ובסוף מקימים את ביתם בבית אל. הם לא סתם שלושה אנשים, אלא פמליה עם מאות מלווים ומשרתים ורכוש רב.
קרא עוד...
האנושות הצעירה הסתאבה במהירות בשחיתות מוסרית, עד שאיבדה צלם אנוש. אלוקים מחליט בעקבות כך לשטוף את העולם במבול, ומורה לנח לבנות בית מאוחד-תיבת עץ ענקית בעלת שלוש קומות. בעלי חיים מכל המינים באים אל תוך התיבה, ואחריהם נח ומשפחתו. כולם התאחדו בבית מאוחד מול כל הפרוד שבחוץ מבול שוטף את העולם במשך 40 יממות.
קרא עוד...
ילדים והורים יקרים! הנה זה בא- יום הדין, יום הזיכרון ראש השנה. עם ישראל חוגג את כניסת השנה בשמחה מצד אחד, כיון שאנו מסוגלים לראות ולהבין שבאמת הטוב האלוקי- הוא מלך העולם, האוזניים שלנו יקשיבו, ישמעו ויתמלאו מקולות השופר שמחזירים אותנו למה שאנחנו באמת! הטבע הישראלי מתעורר מתרדמתו.
קרא עוד...
קרא עוד...